Zajęcia - kf

Idź do spisu treści

Menu główne:

Zajęcia

Wirtualny Festiwal Filmoteki Szkolnej

14 stycznia 2011 r. Mateusz, Jacek oraz Aleksandra, brali udział w Wirtualnym Festiwalu Filmoteki Szkolnej. Podczas festiwalu nagradzani byli uczniowie, którzy jako pierwsi nadesłali do nas prawidłowe odpowiedzi. Przez cały czas trwania internetowego wydarzenia można było brać udział w zadaniu dodatkowym, które poległo na zrobieniu zdjęcia nawiązującego do zaproponowanego kadru. W Festiwalu brało udział 77 szkół, nasi uczniowie pod względem aktywności zajęli 11 miejsce. Organizatorzy byli ogromnie zaskoczeni kreatywnością uczestników przy realizacji zadania dodatkowego. Więcej informacji: http://www.ceo.org.pl/portal/b_fs_wiadomosci_doc?docId=58775
Warsztaty fotograficzne.

27 i 28 listopada 2010 roku, uczestniczyliśmy w warsztatach fotograficznych, w ramach projektu „Kulthurra!”.

Pierwszego dnia przywitaliśmy panią fotograf, która przyjechała z Warszawy, aby poprowadzić zajęcia. W szkolnej sali informatycznej odbyło się zapoznanie. Pani Urszula Klimek okazała się bardzo miłą, młodą osobą, zatem nie mieliśmy kłopotów z nawiązaniem kontaktu. Przed zaplanowanym wyjściem w plener, mieliśmy okazję oglądać zdjęcia mistrzów fotografii. Zobaczyliśmy też niezwykły fotokast, autorstwa pani Uli, opowiadający o jej dziadkach. Zrobił on na nas niemałe wrażenie.

Następnym etapem warsztatów było wyjście w plener, czyli na ulice miasta. Naszym zadaniem było fotografowanie ludzi, robienie zdjęć portretowych lub - wzorując się na uprzednio oglądanych fotografiach artystów - szukanie niecodziennych scen, by uchwycić obiektywem wyjątkowe i „fotogeniczne” chwile. Było to dla nas nie lada wyzwanie, gdyż z powodu mroźnej aury i pory tygodnia – sobotnie przedpołudnie – na ulicach brakowało ludzi, czyli głównego obiektu naszego zainteresowania. Często spotykaliśmy się ze zdziwieniem, bo trzeba przyznać, że grupka osób z aparatami fotograficznymi w tak małym mieście, jak Wysokie Mazowieckie, to niecodzienny widok. Jednak każdemu z nas udało się wykonać kilka udanych fotografii. Ze zdobytymi materiałami przyszliśmy na posiłek, który stanowił wspaniałą okazję do podzielenia się wrażeniami. Po powrocie do szkoły omówiliśmy każde ze zdjęć. Uzyskaliśmy od pani Urszuli dużo cennych uwag i wskazówek przydatnych w dalszej praktyce fotograficznej.

Drugi dzień warsztatów rozpoczęliśmy od uczestnictwa we Mszy Świętej. Robiliśmy zdjęcia w kościele, utrwalaliśmy wizerunki ludzi, wychodzących ze świątyni. Po omówieniu kolejnej serii naszych prac, pani Ula udostępniła nam do obejrzenia albumy z fotografiami uznanych fotografów.

Ciekawym uzupełnieniem warsztatów była możliwość obejrzenia wystawy fotograficznej w Miejskim Ośrodku Kultury i uczestnictwa w licytacji prac, na rzecz chorej dziewczynki z naszego miasta. Jedną z autorek licytowanych fotografii była uczestniczka naszych warsztatów, Michalina Ciborowska, której prace zyskały uznanie i wzbudziły duże zainteresowanie.

Myślę, że warsztaty fotograficzne przyniosły nam wiele korzyści. Mimo, że trwały tylko 2 dni, wzbogaciliśmy swoją wiedzę i rozwinęliśmy umiejętności z zakresu fotografii. W trakcie zajęć w plenerze zdarzyło się wiele zabawnych sytuacji, których uczestnikami byli napotkani ludzie, którym mieliśmy robić zdjęcia.

Zdobyte doświadczenia pomogą nam na pewno w bardziej śmiałym i otwartym podejściu do osób, z którymi będziemy pracować przy realizacji kolejnych zadań projektu.

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego